prázdny

Súboj titánov, emócie a víťazi Mr. Olympia 2023 - Všetko, čo potrebuješ vedieť!

03.11.2023 5 minutes

Po roku sme opäť s napätím očakávali, kto bude víťazom Mr. Olympia 2023. Epicentrom nadšencov kulturistiky a fitness sa stalo Orlando na Floride. 59. ročník súťaže rozpísal novú etapu histórie, kde si zmerali sily najlepší kulturisti planéty. Pozri sa spolu s nami, kto kraľoval na pódiu, a aké nečakané zvraty priniesol Olympia Weekend.

Naše sociálne siete žili celý víkend zábermi, aké inde nenájdeš. Chceme totiž, aby si atmosféru z tohto prestížneho eventu cítil aj ty. Nesmierne nás teší, že vďaka partnerstvu s The Olympia ti dokážeme priniesť energiu a emócie priamo zo súťažného stage-u našimi očami. Ak ti predsa len niečo z výsledkov či zo zákulisia súťaže uniklo, čítaj ďalej a budeš v obraze o všetkých top momentoch najväčšej fitness a bodybuilding udalosti.

Našimi očami z Floridy

Tento ročník rozhodne nesklamal. Mohli sme sa tešiť na skutočne pôsobivé predstavenie, ktoré vyvrcholilo napínavým súbojom vo viacerých kategóriách. Prvý deň Olympia Weekendu, 2. november, sa niesol v duchu tlačovej konferencie a tradičnom “Meet the Olympians”. Vidieť, že súťažiaci na Olympii nosia oblečenie z dielne NEBBIA, je pre nás cťou a sme na to patrične hrdí. Potvrdzuje to naše už deväťročné partnerstvo s touto prestížnou súťažou. Spolupráca sa odzrkadlila aj vo výhodách pre našich zákazníkov, a to v podobe pánskej kolekcie NEBBIA x Olympia, ktorú otestovali priamo špičkoví atléti.

Prekvapenia a triumfy Olympia Weekendu

Hlavný program začal až nasledujúci deň, 3. novembra. Počas dňa sa predviedlo 6 kategórií. Deň vyvrcholil súbojom atlétov v kategórii Men’s 212. Práve táto kategória bola pri vyhlasovaní piatkových výsledkov najväčším prekvapením. Keone Pearson zabránil Shaun Claridovi v získaní už tretej sošky Sandowa. Hoci v niektorých pózach bolo veľmi náročné určiť, ktorý z nich si vedie lepšie, v iných mal práve Pearson ľahkú prevahu.

Nepríjemným momentom pre bývalú šampiónku Missy Truscottovú bolo zranenie kolena priamo na stage-y, kvôli čomu zo súťaže vypadla. Všetky súťažiace predviedli vzrušujúcu šou. No Oksane Grishina, našej bývalej atlétke, sa podaril famózny návrat. Potom, ako v roku 2017 získala svoj štvrtý titul Fitness Olympia sa rozhodla ukončiť kariéru. Teraz sa opäť postavila na pódium a po tesnom súboji s Taylr Learmont získala svoj piaty triumf.

Piatková noc bola nezabudnuteľná aj pre neporaziteľnú Andreu Shaw, ktorá si pripísala už štvrté víťazstvo Ms. Olympia. O titul bojovala s Angelou Yeo. Čoraz obľúbenejšiu kategóriu Wellness Olympia 2023 ovládla Francielle Mattos, ktorá tak získala už svoj tretí titul.

Výsledky, na ktoré sme čakali

Horúce chvíle a sebavedomý súboj o ten najprestížnejší titul Mr. Olympia (Men’s Open) sa odohral v posledný sobotňajší večer. Sprevádzali ho divízie Men’s Physique, Classic Physique a Bikini. Počas dňa sme sa dozvedeli aj víťaza kategórie Pro Wheelchair. Stal sa ním Karol Milewski.

Prekvapením večera bol súboj v Men’s Physique medzi Brandonom Hendricksonom a Ryanom Terrym. Mnohí totiž očakávali bitku o titul medzi Erinom Banksom a Jeremym Buendiom. Po silnom finále nabitom elektrizujúcou atmosférou Ryan zosadil Erina a získal titul Men’s Physique 2023.

Naopak vo finále Classic Physique sa zopakoval minuloročný duel medzi Ramonom Queirozom a Chrisom Bumsteadom. Rozhodcovia posudzovali formy 35 pretekárov. Nakoniec však 28-ročný Kanaďan zdolal vylepšeného Ramona, a to vďaka jasnému rozdielu pri hrudníku z boku a dvojitému bicepsu zozadu.

Sobotné finále sa stalo víťazným večerom aj pre Jennifer Dorie, ktorá odišla ako Miss Bikiny Olympia 2023. Stala sa tak dvojnásobnou šampiónkou v kategórii a zosadila z trónu Maureen. Top 3 kandidátky vynikali spomedzi ostatných. Vo finále sme videli niekoľko porovnaní. Nakoniec najväčšiu rovnováhu ukázala práve Jennifer. Maureen Blanquisco získala 2. miesto. Tretia skončila Ashley Kaltwasser, o ktorej budete od nás ešte veľa počuť.

Súboj o Mr. Olympia 2023

Najočakávanejší moment Olympia Weekendu bolo finále Open. V súboji o medailové priečky si to medzi sebou rozdávali Samson Dauda, Derek Lunsford a Hadi Choopan. Toto trio nebolo prekvapením. Ale všetci očakávali, kto z nich získa titul Mr. Olympia 2023. Hoci Samson ohúril svojim nevídaným objemom a eleganciou, avšak bolo vidno aj jeho slabiny. Vo svalovom rozvoji chrbta jasne dominovali Derek a Hadi. Avšak pri zadných pózach mal v detailoch navrch práve Derek. Naopak čelné pózy hrali v prospech Hadiho. Po veľmi tesnom súboji sme v Orange County Convention Center spoznali nového Pána Olympia, Dereka Lunsforda.

Slovenskí a českí reprezentanti v TOP 10

Máme sa čím pochváliť! Na Olympia Weekende boli úspešní aj slovenskí a českí atléti. Talentovaný Michal Križánek sa postaral o najlepší výsledok v histórii Slovenska a Česka. Na najprestížnejšej kulturistickej súťaži obsadil krásne 7. miesto v kategórii Men’s Open. V top 10 sa umiestnila aj Michaela Pavleová v kategórii Fitness Olympia, a to na obdivuhodnom 8. mieste a Adela Ondrejovičová, ktorá si odniesla 9. miesto v kategórii Figure. Češke Tereze Linhartovej s 11. miestom tesne ušlo umiestnenie medzi desiatkou najlepších a Gabriela Linhartová sa umiestnili na 16. mieste. Treba však dodať, že všetci štyria zaznamenali obrovské úspechy už len tým, že sa na Olympiu kvalifikovali.

Ako hrdý partner Olympia Weekendu si vážime náročnú cestu, ktorú musia atléti podstúpiť, aby sa mohli zúčastniť tejto prestížnej súťaže. Obdivujeme každého, kto dosiahol tento dôležitý míľnik v kariére. Blahoželáme všetkým kvalifikovaným športovcom k ich úspechu a tešíme sa na ich ďalšie triumfy v nadchádzajúcom roku!