prázdny

Rebeka Dudusová: Za fitness plavky jsem dala svou studentskou výplatu

22.10.2021 6 minutes

Rebeku už určitě znáš jako krásnou fitness modelku a novou NEBBIA girl. Kromě toho pracuje jako osobní trenérka a také je studentkou na Fakultě provozu a ekonomiky dopravy a spojů na Žilinské univerzitě v Žilině. Letos získala titul mistryně Slovenska v bodyfitness. Rebeku jsme vyzpovídali krátce po Velké ceně Dubnice. V rozhovoru se dozvíš, jak se můžeš i ty postavit na soutěžní pódia a na co dala Rebeka svou studentskou výplatu.

Rebeko, máš za sebou další soutěžní víkend. Jak jsi spokojená s výsledkem?

S formou a s celkovou vizáží jsem byla maximálně spokojená. Vím, že to byla dosud moje nejlepší forma. Určitě však vidím i mezery, pro které jsem skončila 3. v kategorii bodyfitness juniorky a 4. v bodyfitness ženy.

Co by jsi chtěla zlepšit do další sezóny?

Pózing. Určitě ten. Víte, něco tak tvrdé jako já, jen těžko zjemníte a roztančíte (smích). Potřebuji se tomu více věnovat, bylo vidět, že dívkám ten pózing šel snadněji a užívali si ho. S tím souvisí i cíl více si věřit. Co se týče formy, ráda bych zvětšila stehna a lýtka.

NEBBIA_Veľká cena Dubnice_rebeka dudusová

Dáváš si nyní pauzu? Plánuješ i nějakou "objemovku"?

Mě tento sport baví, proto si pauzu nedávám. Na druhý den po soutěži jsem už byla ve fitku. Postupně však začnu zvyšovat váhy i kalorie. Nedělám klasické objemovky. Citlivě a pomalu si přidávám jídla, které mám ráda, dokud se nedostanu na své udržovací kalorie. Dovolím si přejídat se jen první dva dny po soutěži, pak se už těším na svůj režim.

Vraťme se nyní však na začátek. Kdybych se já chtěla přihlásit na fitness soutěž, co musím udělat?

V první řadě musíš být členem nějakého klubu, který je registrován v SAFKST (Slovenská asociace fitness, kulturistiky a silového trojboje). Mě do klubu registrovala moje trenérka Adela Ondrejovičová. Následně si vybereš soutěž, které se chceš zúčastnit. Startovné si hradíš buď ty sama nebo tvůj tým, je to individuální. Já se ještě přihlašuji na barvení PROTAN barvou na tělo. Někteří soutěžící se však barví sami.

A co plavky a ostatní "must-haves" před soutěží?

Hlavně je důležitý mít formu, plavky si koupíš. Já jsem si po minulé soutěži myslela, že soutěžit už nebudu, proto jsem své plavky prodala. Což byla chyba, jak vidíš. Plavky pro ženské kategorie jsou dost drahé. Tyhle mě stály jednu studentskou výplatu, to je zhruba 300 EUR. Potřebné je mít také sandály ve stylu bosé nohy.

NEBBIA_Veľká cena Dubnice

Která byla tvá první soutěž?

Poprvé jsem se soutěžila tento rok v červnu na Mistrovství Slovenska SAFKST v Hnúšti. Podařilo se mi získat titul Mistryně Slovenska v bodyfitness juniorek. Prvenství jsem získala i ve stejnojmenné pohárové soutěži v bodyfitness žen.

To byl určitě skvělý, ale náročný start. Jak to celé začalo?

Vždy jsem byla sportovní typ. Nejprve jsem hrála fotbal, pak volejbal až jsem se dostala k posilování. Začala jsem obdivovat svalnaté, ale stále ženské postavy a chtěla jsem se jim podobat. Proto jsem si hlídala i svoji formu. Moje šéfka ve fitness centru, kde pracuji, mi řekla o soutěži v Hnúšti, která se měla konat za 3 týdny. Moc jsem si nevěřila, ale přesvědčila mě, že na to mám a šla jsem do toho.

A jaký byl další postup? Začala ti přísná dieta a trénink pózování?

Ano - taky. Vyhledala jsem Adélu Ondrejovičovú, která se stala mou trenérkou. Ona mi nastavila dietu a ukázala mi pózování, které jsem zkoušela každý den po tréninku spolu s mojí šéfkou. Přísnou dietu jsem neměla. Moje první plavky jsem si koupila z bazaru a boty jsem měla půjčené od kamarádky, která také soutěží. Všechno se dá, když se chce.

Veľká cena Dubnice_rebeka dudusová

Věděla bys porovnat tu jarní vs. podzimní přípravu?

Byli zhruba stejné. Nemám ráda extrémy. Jak jsem už řekla, líbí se mi viditelná separace svalů, takže i když po soutěži přiberu, stále jsem kdykoliv připravena ukázat formu, třeba i fotit pro NEBBIA (smích)! Každopádně, před Velkou cenou Dubnice (pozn .: podzimní soutěž) jsem měla více stresové období - začala jsem studovat na vysoké škole, do toho mi přibyly i pracovní povinnosti. Forma však přesto vyšla perfektní!

Prozradíš nám, jaká je tvá soutěžní a off-season váha? Kolik kalorií zhruba přijímáš v těchto obdobích?

Jasně, v pohodě. Moje normální váha je 60 kg, na soutěži vážím 56 kg. Před první soutěží v červnu jsem měla příjem nastaven na 3 000 kcal, který jsem postupně snižovala až na soutěžní příjem 2 000 kcal. Po soutěži jsem se udržovala na 2 200 kcal a před druhou soutěží jsem měla deficit 1 800 kcal.

Jak se mění tvá strava před soutěží?

Jím "čistě", to znamená žádná umělá sladidla a "éčka". Vyřadila jsem dokonce i proteinový prášek. Poslední týdny před soutěží je to hlavně o rýži, vločkách, čistém mase, vajíčkách, rybách a zelenině. Po čase mi přijde i mrkev sladká (smích). Stále si můžu ale dát tvaroh či vývar, ale bez nudlí.

Děláš i superkompenzaci?

Ano. Začínám od pondělí, kdy navýším příjem vody o 1 litr, pak přidávám po 0,5 litru každý den, dokud se ve čtvrtek nedostanu na úroveň 7,5 litru. Piji jen kojeneckou vodu. Den před soutěží, to je v pátek, vypiji už jen 0,5 litru urologického čaje. V den soutěže nepiju a postupně cukruju. Objevila jsem skvělou kombinaci chipsů s džemem, je to dokonalá kombinace chutí (smích)!

Co dobrého si nejraději dopřeješ po soutěži?

Miluju palačinky. Snila jsem o nich každou noc! Po soutěži mi bylo jedno, jestli budou s nutelou nebo s džemem, hlavně aby byly teplé a sladké.

Opiš nám svůj trénink. Je rozdíl mezi tréninkem v dietě a mimo ní?

Stále trénuji 5krát týdně. Off-season jdu spíše silově. Když potřebuji vyrýsovat, tak cvičím do selhání. Nohy trénuji 2krát týdně, vždy tvrdě s velkým objemem práce. Stejně 2krát v týdnu jdu záda s bicepsemm a břicho. Jednou týdně jdu ramena s tricepsy. Kardio cíleně nedělám. Hodně se však procházím se psem, někdy si jdu zaběhat nebo se věnuji józe.

Kterou partii máš nejraději? Je něco, co nerada cvičíš?

Záda. Zbožňuju shyby. Miluju, když zatnu zádové svaly a ukážu "křídla". Nejméně mám ráda ramena. Mám je už dost široké. Kdybych přibrala, nepůsobila bych už žensky. Trénuji je proto nejméně.