prázdny

Rebeka Dudusová: Za fitness plavky som dala svoju študentskú výplatu

22.10.2021 6 minutes

Rebeku už určite poznáš ako krásnu fitness modelku a novú NEBBIA girl. Okrem toho pracuje ako osobná trénerka a tiež je študentkou na Fakulte prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov na Žilinskej univerzite v Žiline. Tento rok získala titul Majsterky Slovenska v bodyfitness. Rebeku sme vyspovedali krátko po Veľkej cene Dubnice. V rozhovore s ňou sa dozvieš, ako sa môžeš aj ty postaviť na súťažné pódia a na čo dala svoju študentskú výplatu.

Rebeka, máš za sebou ďalší súťažný víkend. Ako si spokojná s výsledkom?

S formou a s celkovou vizážou som bola maximálne spokojná. Viem, že to bola doposiaľ moja najlepšia forma. Určite však vidím aj medzery, pre ktoré som skončila 3. v kategórii bodyfitness juniorky a 4. v bodyfitness ženy.

Čo by si chcela zlepšiť do ďalšej sezóny?

Pózing. Určite ten. Viete, niečo tak tvrdé ako ja, len ťažko zjemníte a roztancujete (smiech). Potrebujem sa mu viac venovať, bolo vidno, že dievčatám ten pózing išiel ľahšie a užívali si ho. S tým súvisí aj cieľ viac si veriť. Čo sa týka formy, rada by som zväčšila stehná a lýtka.

Rebeka Dudusová_Veľká cena Dubnice

Dávaš si teraz pauzu? Plánuješ aj nejakú “objemovku”?

Mňa tento šport baví, preto si pauzu nedávam. Na druhý deň po súťaži som už bola v gyme. Postupne však začnem zvyšovať váhy aj kalórie. Nerobím klasické objemovky. Citlivo a pomaly si pridávam jedlá, ktoré mám rada, až kým sa nedostanem na svoje udržiavacie kalórie. Dovolím si prejedať sa len prvé dva dni po súťaži, potom sa už teším na svoj režim.

Vráťme sa teraz však na začiatok. Keby som sa ja chcela prihlásiť na fitness súťaž, čo musím urobiť?

V prvom rade musíš byť členom nejakého klubu, ktorý je registrovaný v SAFKST (Slovenská asociácia fitness, kulturistiky a silového trojboja). Mňa do klubu registrovala moja trénerka Adela Ondrejovičová. Následne si vyberieš súťaž, ktorej sa chceš zúčastniť. Štartovné si hradíš sám alebo tvoj tím, je to individuálne. Ja sa ešte prihlasujem na farbenie Protan farbou na telo. Niektorí súťažiaci sa však farbia sami.

A čo plavky a ostatné “must-have” pred súťažou?

Hlavne treba mať formu, plavky si kúpiš. Ja som si po minulej súťaži myslela, že súťažiť už nebudem, preto som svoje plavky predala. Čo bola chyba, ako vidíš. Plavky pre ženské kategórie sú dosť drahé. Mňa stáli jednu študentskú výplatu, to je zhruba 300 EUR. Potrebné je mať tiež sandále v štýle bosej nohy.

Ktorá bola tvoja prvá súťaž?

Prvýkrát som sa súťažila tento rok v júni na Majstrovstvách Slovenska SAFKST v Hnúšti. Podarilo sa mi získať titul Majsterky Slovenska v bodyfitness junioriek. Prvenstvo som získala aj v rovnomennej pohárovej súťaži v bodyfitness žien.

To bol určite skvelý, no náročný štart. Ako to celé začalo?

Vždy som bola športový typ. Najprv som hrala futbal, potom volejbal až som sa dostala k posilňovaniu. Začala som obdivovať svalnaté, no stále ženské postavy a chcela som sa im podobať. Preto som si strážila aj svoju formu. Moja šéfka vo fitness centre, kde pracujem, ma upozornila na súťaž v Hnúšti, ktorá sa mala konať o 3 týždne. Moc som si neverila, ale presvedčila ma, že na to mám a išla som do toho.

A aký bol ďalší postup? Začala ti prísna diéta a tréning pózovania?

Áno - aj. Vyhľadala som Adelu Ondrejovičovú, ktorá sa stala mojou trénerkou. Ona mi nastavila diétu a ukázala mi pózovanie, ktoré som skúšala každý deň po tréningu spolu s mojou šéfkou. Diétu som nebrala ako prísnu. Moje prvé plavky som si kúpila z bazáru a topánky som mala požičané od kamarátky, ktorá tiež súťaží. Všetko sa dá, keď sa chce.

Vedela by si porovnať jarnú vs. jesennú prípravu?

Boli zhruba rovnaké. Nemám rada extrémy. Ako som už povedala, páči sa mi viditeľná separácia svalov, takže aj keď po súťaži priberiem, stále som kedykoľvek pripravená ukázať formu, trebárs aj fotiť pre NEBBIA (smiech)! Každopádne, pred Veľkou cenou Dubnice (pozn.: jesenná súťaž) som mala viac stresové obdobie - začala som študovať na vysokej škole, do toho pribudli aj pracovné povinnosti. Forma však aj napriek tomu vyšla perfektná!

Prezradíš nám, aká je tvoja súťažná a off-season váha? Koľko kalórii zhruba prijímaš v týchto obdobiach?

Jasné, v pohode. Moja normálna váha je 60 kg, na súťaži vážim 56 kg. Pred prvou súťažou v júni som mala príjem nastavený na 3 000 kcal, ktorý som postupne znižovala až na súťažný príjem 2 000 kcal. Po súťaži som sa udržiavala na 2 200 kcal a pred druhou súťažou som mala deficit 1 800 kcal.

Ako sa mení tvoja strava pred súťažou?

Jem “čisto”, to znamená žiadne umelé sladidlá a “éčka”. Vyraďujem dokonca aj proteínový prášok. Posledné týždne pred súťažou je to hlavne o ryži, vločkách, čistom mäse, vajíčkach, rybách a zelenine. Po čase mi príde aj mrkva sladká (smiech). Stále môžem tvaroh či vývar, ale bez rezancov.

Robíš aj superkompenzáciu?

Áno. Začínam od pondelka, kedy navýšim príjem vody o 1 liter, potom pridávam po 0,5 litri každý deň, až kým sa vo štvrtok nedostanem na úroveň 7,5 litra. Pijem len dojčenskú vodu. Deň pred súťažou, to je v piatok, vypijem už len 0,5 litra urologického čaju. V deň súťaže nepijem a postupne cukrím. Objavila som skvelú kombináciu čipsov s džemom, je to dokonalá kombinácia chutí (smiech)!

Čo dobrého si najradšej dopraješ po súťaži?

Milujem palacinky. Snívala som o nich každú noc! Po súťaži mi bolo jedno, či budú s nutelou alebo s džemom. Hlavne, aby boli teplé a sladké.

Opíš nám svoj tréning. Je rozdiel medzi tréningom v diéte a mimo nej?

Stále trénujem 5-krát v týždni. Off-season idem skôr silovo. Keď potrebujem vyrysovať, tak cvičím do zlyhania. Nohy trénujem 2-krát týždenne, vždy tvrdo a s veľkým objemom práce. Rovnako 2-krát v týždni idem chrbát s bicepsom a brucho. Raz týždenne idem ramená s tricepsom. Kardio cielene nerobím. Veľa sa však prechádzam so psom, niekedy si idem zabehať alebo sa venujem jóge.

Ktorú partiu máš najradšej? Je niečo, čo nerada cvičíš?

Chrbát. Zbožňujem zhyby. Milujem, keď zatnem chrbtové svaly a ukážem “krídla”. Najmenej mám rada ramená. Mám ich už dosť široké. Keby som pribrala, nepôsobila by som už žensky. Trénujem ich preto najmenej.